понедељак, 20. август 2018.
Sve što treba da znate o ljetnjim virozama
Pojam viroza se često koristi za kraća i lakša oboljenja kojima je uzrok virus, ili se pretpostavlja da im je uzrok virus.
Bol u grlu i temperature, često obilno povraćanje i proliv su simptomi ljetnjih viroza kod djece, pa moraju da piju što više tečnosti. Ako je dijete malaksalo, povraća i ima proliv obavezno treba da ga odvedete ljekaru.Enteroviroze, akutne zaraze koje uzrokuju enterovirusi, javljaju se tokom ljeta i to najčešće kod dejce i mlađih odraslih osoba.
Riječ je o upali sluznice grla i disajnih puteva, a nerijetko i crijevne sluznice, što uzrokuje učestale vodenaste stolice i povraćanje. Bolest se, osim toga, manifestuje i povišenom temperaturom, bolovima u stomaku i grlu.
Najčešći način zaraze su prljave ruke, pa je najvažnije prati ih često i temeljno.
Kad smo napolju dobro je koristiti vlažne maramice s dezinfekcionim sredstvom i gelove za suvo pranje ruku koji su prikladni za putovanja. Bolest mogu pratiti razdražljivost, klonulost, slabiji apetit i glavobolja.
Nagli porast temperature
Kako za lječenje enteroviroza nema posebnog lijeka, terapija je simptomatska. Najvažnije je skidanje temperature, unos dovoljno tečnosti i mirovanje, što je ujedno i osnova liječenja. Najopasnija nuspojava blagih letnih viroza je dehidracija, pa je hidratacija organizma jako bitna.
Ljetne viroze
Prosječno traju od tri do četiri dana što zavisi od kliničke slike i imunološkog statusa djeteta. Lako ih možete prepoznati po nespecifičnim temperaturama. Početak im je iznenadan i buran, djeca imaju temperaturu između 38 i 40 stepeni Celzijusovih, klonula su i žale se na glavobolju uz proliv i povraćanje.
Zaraza na bazenima
Kako bi se spriječile enteroviroze i skratilo njihovo trajanje ako dete ipak oboli, važno je stalno održavati higijenu nosa vlaženjem fiziološkim rastvorom, hao i higijenu ušiju. Kod kupanja u bazenu veća je mogućnost zaraze enterovirusima, pa se preporučuje pažnja da djeca dok rone ne gutaju vodu iz bazena.
Razni simptomi enteroviroza
Antibiotici, kao i kod ostalih virusa, ne pomažu, pa ih ne treba ni očekivati ni tražiti od ljekara. Kod doktora idite u slučaju da je dijete malaksalo i ne uspijevate ga sami rehidritirati, jer povraća i ima proliv.
Osim toga, simptomi, zavisno od vrste viroze, mogu biti i bolni mehurići ili ranice na nepcu, konjunktivitis ili egzantem (osip koji podsjeća na ospice).
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар