недеља, 26. август 2018.

Masaža čuva zdravlje, a fizijatri tvrde da vam je mesečno potrebno OVOLIKO tretmana da biste PUCALI OD ENERGIJE!

Masaža je najlakši put za postizanje opuštanja i očuvanje zdravlja, ali i jedna od najstarijih metoda lečenja koji se koristi već 5.000 godina. Prema rečima fizijatra Olivere Popović, glavni cilj masaže je poboljšanje opšteg psihičkog i fizičkog stanja i ona se primenjuje kako u relaksacione, tako i u terapeutske svrhe.
Relaks masaže preporučuje se jednom od 2 do 4 puta nedeljno
Relaks masaže preporučuje se jednom od 2 do 4 puta nedeljno Foto: Profimedia
- Relaksacione masaže imaju zadatak da opuste organizam u celosti, da ublaže i otklone simptome hroničnog zamora, stresa, depresije, ali i za detoksikaciju, odnosno izbacivanje štetnih materija iz organizma. Terapeutske masaže se koriste kod akutnih i hroničnih bolova u mišićima i zglobovima, koji nastaju usled  zamora, fizičkog naprezanja, upala, kod  raznih povreda kao što su uganuća, iščašenja, preloma, kod rupture mišića, kao i u postoperativnom toku. Terapeutska masaža se koristi i kod bolnih stanja: tenzione glavobolje, migrene, cervikalnog ili lumbalnog sindroma, epikondijalgije – objašnjava dr Popović.

Prema njenim rečima, u zavisnosti od godina starosti, dnevnih napora, položaja u kom se obavljaju profesionalne aktivnosti, relaksaciona masaža se preporučuje od 2-4 puta mesečno, dok se terapeutske masaže primenjuju po potrebi, u zavisnosti od vrste problema, i obavljaju se svakodnevno ili svaki drugi dan, do rešavanja problema.

Masažom se poboljšava krvotok, iz lojnih i znojnih žlezda istiskuju se sekreti, smanjuju se potkožne masnoće, ubrzava se dotok hranjivih materija u tkiva, pojačava oksigenacija tkiva i tok limfe, zbog čega koža dobija jači tonus, postaje elastičnija i izgleda zdravije i mlađe. Masaža utiče i na mišiće tako da se rastežu i skupljaju, pa postaju čvršći, a ujedno i opušteniji, jer se njome uklanjaju nagomilane mlečne kiseline koje dovode do grčeva i bolova u mišićima. Takođe, masaža snažno deluje na živčani sistem jer smiruje nervozu i smanjuje nivo štetnih hormona u organizmu.
I masaža stopala ima svoja blagotvorna svojstva
I masaža stopala ima svoja blagotvorna svojstva
PROŠIRENE VENE: LIMFNA DRENAŽA

Proširene vene nastaju kada mali ventili u venama prestanu pravilno da rade, zbog čega krv teče u pogrešnom smeru i sakuplja se u veni, pa ona otiče. Trudnoća, težina i starost povećavaju šansu za razvoj ovog problema. Iako su mnogi stručnjaci skeptični oko toga da li je moguće sprečiti nastanak proširenih vena, poznato je da održavanje dobre cirkulacije u nogama – u čemu pomaže masaža – može ublažiti bolove uzrokovane postojanjem ovog problema.

Pokušajte sa ručnom limfnom drenažom – blagom masažom koja podstiče prirodnu drenažu limfnog sistema koji nosi otpadne produkte daleko od tkiva nazad prema srcu. U njoj se koristi određena količina pritiska i ritmični kružni pokreti koji stimulišu protok limfe.

Proširene vene su često kontraidikacija za masažu i zato sa nekim ko ima taj problem morate biti vrlo pažljivi, jer se na njih ne sme vršiti pritisak. Ipak, ručna limfna drenaža, koristeći lagani dodir pumpanja, može da poboljša cirkulaciju u ovoj oblasti i oslobodi bola.

ARTRITIS: ŠVEDSKA MASAŽA

Iako nije zamena za konvencionalne tretmane, istraživanja pokazuju da masaža može poboljšati bol, ukočenost, obim pokreta i funkciju zgloba kod ljudi sa artritisom.

Švedska masaža bi za to mogla biti najpogodnija. Kod ove masaže terapeut kožu premazuje uljem i koristi različite snažne masažne poteze koji zagrevaju mišićno tkivo, oslobađaju napetosti i razbijaju čvorove u mišićima. Ova masaža, takođe, uključuje i opuštajuće pokrete koji pomažu kod smanjena krvnog pritiska i nivoa stresa.

PERIODIČNI BOLOVI: ŠIJACU

Šijacu je japanska reč i znači pritisak prstima. Osnovna ideja je da se disanje, istezanje i pritisak primenjuju preko palčeva, prstiju i dlanova na oblasti koje su u tradicionalnoj kineskoj medicine poznate kao meridijani ili energetske linije. Pritiskom na određene tačke na tim meridijanima vrši se akupresura tačaka i aktivra se nagomilana zablokirana energija. Smatra se da se izlečenje postiže kada energija može slobodno da se kreće kroz telo. Prema nekim studijama posebno je pogodna za periodične bolove, porođajne i bolove u krstima.

Šiacu se izvodi preko odeće i ne zahteva ulje za masažu, tako da može biti naročito pogodna za ljude koji se zbog stidljivosti drže podalje od konvencionalnih masaža.
Masaža lica protiv bolova u glavi i za dobar san
Masaža lica protiv bolova u glavi i za dobar sanFoto: Profimedia
GLAVOBOLJE I MIGRENE: MASAŽA LICA I POTILJKA

Studija objavljena u 2010. godini pokazala je da ukoliko oni koji pate od migrena jednom nedeljno idu na masažu bolje spavaju i ređe imaju glavobolje od onih koji ne idu na masažu. Kod njih je, takođe, primećen i niži nivo stresa, kao i veća sposobnost da se nose sa svojom situacijom.

Prilikom masaže naročito treba obratiti pažnju na lice, posebno na predeo oko vilice, jer se tu zadržava velika napetost.

BOL U LEĐIMA: TAJLANDSKA MASAŽA

Ukoliko je bol u leđima posledica pada ili sportske povrede onda masaža ne bi bila prikladna, ali za bol usled lošeg držanja, napetosti i grča tajlandska masaža može itekako da pomogne.

Kod tajlandske masaže terapeut koristi tehnike istezanja, slične kao kod joge, pritiskajući ciljane tačke na šakama, rukama, stopalima i kolenima i tretira telo kao celinu. Mišići, skraćeni usled napetosti, se uz masažu protežu više nego što bi mogli bez pomoći, sa ciljem da se vrate u normalnu dužinu.

DEPRESIJA: MASAŽA AROMATERAPIJOM

Masaža aromaterapijom povećava nivo hormona koji nas čini srećnim, a smanjuje nivo hormona stresa, što može biti korisna dopuna konvencionalnim terapijama za depresiju.

Masaža oslobađa fizičku tenziju u mišićima i čitavom telu, ali često postoji tenzija zbog emotivnog stresa, a ne fizičkog. Zato, oslobađajući fizičku manifestaciju tog stresa poboljšavaju se emocije koje su to izazvale. Na taj način se leči ceo nervni sistem, a ne samo mišići.

Нема коментара:

Постави коментар